Všechno zboží skladem na prodejně. Přijeďte se podívat.

Jak si správně vybrat velikost kola?

Máte v úmyslu koupit si nové jízdní kolo? Pokud ano, měli byste se zaměřit na správný výběr „velikosti“ kola. Tímto parametrem se myslí vhodná velikost – výška rámu jízdního kola. Od výšky rámu se odvíjí pak velikost celého bicyklu. Pouze pokud máte koupené vhodné kolo, které odpovídá Vám na míru, můžete ho plně využít a jezdit bez zbytečné námahy. Mnoho cyklistů svou zálibu každoročně opustí pouze kvůli nevhodné velikosti kola.

Výběr vhodného rámu - velikost rámu

O výběru vhodného rámu se toho dá na internetu najít spousta. Je možné nalézt mnoho tabulek pro přepočet velikosti rámu na rozměry Vaší postavy. V poslední době se již tabulky zdokonalily natolik, že přihlíží i ke kategorii kola. Přesto je nutné si popravdě říct, že tabulky slouží pouze pro lepší orientaci v problému výběru jízdního kola. Rozhodující by měl vždy být názor odborného prodejce a také možnost si vybraný rám vyzkoušet v reálu. Standardem již dnes je, že se na kole můžete projet a případné nesrovnalosti na místě vyřešit.

Pro přehled uvádíme jednoduchou tabulku pro určení velikosti rámu. Tato tabulka má výhodu, že nehledí jen na samotnou výšku postavy, ale zohledňuje i délku končetin a způsob využití jízdního kola. Na závěr ještě jedna poučka: Běžně se pro výběr velikosti rámu horského kola, které je nejprodávanější kategorií, řídíme tím, aby jezdec stojící obkročmo nad kolem měl horní trubku asi 5 cm od rozkroku.

 

Další parametry kola

Velikost rámu je pro celkovou stavbu kola tím nejdůležitějším parametrem, přesto jsou i další, na které se musíme zaměřit a nechat si je „ušít“ na míru.

  1. šířka řídítek – vliv tělesné konstituce cyklisty, šířka ramen
  2. vzdálenost mezi středem sedla a řídítky – zohlednění délky trupu s pažemi
  3. vzdálenost od středu šlapání k vrcholu sedla – zohlednění délky končetin
  4. šířka a tvar sedla – rozdíl mezi dámským a mužským sedlem

Pokud požadujeme, aby nám jízda na kole činila pouze radost z pohybu a požitek z jízdy, je správná velikost kola nezbytná. Toto je nutné si uvědomit především u dětí, u kterých chceme, aby si vybudovaly kladný vztah ke sportu a správné jízdní návyky.

×

Splátková kalkulačka ESSOX