Všechno zboží skladem na prodejně. Přijeďte se podívat.

Jak si správně vybrat jízdní kolo?

Jízdní kolo je v současné době jedním z nejrozšířenějších dopravních prostředků. S cyklisty se tak můžeme setkat každý den bez rozdílu místa, kde se zrovna nacházíme. Cyklistů je zkrátka všude kolem plno a v souvislosti s podporou zdravého životního stylu jich stále přibývá. Pokud se mezi ně chcete přidat i Vy, je nejdůležitější vybrat si správné kolo. Vhodný výběr kola totiž zaručí, že jízda bude pro Vás opravdovým požitkem. Než se tedy vrhnete do nejbližšího obchodu a přijedete domů na novém kole, je nutné se zamyslet nad několika body.

Na co se zaměřit

Jako první si musíte odpovědět na otázku, na co kolo chcete používat. S tím bezprostředně souvisí, jak často a v jakém terénu plánujete jezdit. Budete kolo využívat jako rychlý a efektivní způsob přepravy po městě? Nebo chcete na kole jezdit na chalupě na ryby a na nákupy? Myslíte si, že Vás jízda na kole chytne a chystáte se jezdit každý den desítky kilometrů? Možnostem využití kola se meze nekladou. Pokud jste schopni si popravdě zodpovědět tuto otázku, tak máte téměř vyhráno.

Jaká kategorie kol je právě pro Vás?

V dnešní době se můžete setkat s mnoha kategoriemi jízdních kol a každá má své přednosti a svůj způsob užití. Od toho se samozřejmě také odvíjejí cenové relace nabízených kol. Na základě Vaší odpovědi si určete kategorii kol, ze které budete vybírat.

  • Horské kolo s pevným rámem

Pevná horská kola jsou konstruována především pro jízdu v terénu. Vyhovují jim nezpevněné cesty či lesní stezky. Tomuto využití odpovídá jejich velmi pevná konstrukce a vybavení. I přes silný nástup celoodpružených kol mají pevná horská kola stále řadu výhod, které je činí preferovanou volbou mnoha cyklistů.

  • Horské kolo celoodpružené

Celoodpružená horská kola jsou navržena pro náročnou jízdu – již je lze využít mimo cesty a ve volném terénu. Úkolem odpružení je omezit přenášení rázů na cyklistu. Toto kolo s bytelnou konstrukcí je ideální pro různé skupiny jezdců, které spojuje záliba v terénu.

  • Silniční kola

Silniční kola jsou stroje zaměřené na rychlou jízdu po kvalitním povrchu. Jejich konstrukce je podřízena aerodynamice a minimální hmotnosti spojené s maximální tuhostí záběru. Možnosti využití silničních kol nejsou široké, ale pro jezdce preferující rychlost a sportovní výkon jsou jasnou volbou.

  • Krosová kola

Krosová kola jsou určena pro jízdu po zpevněných cestách a v lehkém terénu. Tyto univerzální stroje kombinují rychlost silničních modelů s odolností horských kol. Jsou jasnou volbou pro každodenní vyjížďky a výlety s rodinou. Jedná se o nejprodávanější kategorii kol.

  • Městská kola

Kola, která jsou maximálně funkční, ovladatelná, rychlá a přitom spolehlivá. Tomuto účelu je přizpůsobena geometrie i praktická výbava. Jejich uplatnění se najde i v občasných výletech za město.

  • Dětská kola

Kategorie kol určená dětem do 14 let, případně 150 cm vzrůstu. Kola musí splňovat bezpečnostní normy, zároveň jsou navržena tak, aby dětem přinášela radost z jízdy.

Výběr kategorií není úplný, například samostatnou kategorii mohou tvořit dámská kola se speciálně upraveným rámem nebo sedlem. Pokud si nejste s výběrem jisti, nebojte se obrátit na kvalifikovaného prodejce.

Výběr rámu

Pokud máme jasno o kategorii kol, ze které budeme to své vybírat, musíme si vybrat správnou velikost rámu. Bohužel univerzální recept na výběr té správné velikosti neexistuje. Odvíjí se totiž částečně od způsobu použití kola. Můžete nalézt tabulky pro přepočet mezi Vaší výškou a váhou a velikostí rámu, ale doporučujeme si nechat poradit přímo v prodejně od prodejce a rám si hned vyzkoušet. Co se týče použitého materiálu, tak v dnešní době je pro svou nízkou hmotnost používán především dural. Dražší kola pak bývají vybavena rámem karbonovým. Ale to už se dostáváme do jiných cenových relací. Při výběru rámu pamatujte také na možnost vybavení příslušenstvím. Především se jedná o připojení dětských sedaček, nosičů nebo vozíků na rám kola.

Na závěr

Správný výběr kola vypadá jako věda, ale pokud jsme rozhodnuti o způsobu využívání tohoto dopravního prostředku, tak tomu tak není. Nabídka je v dnešní době opravdu široká a možností kde získat informace mnoho. Důležitým bodem, na který by se při výběru kola nemělo zapomínat, je také cena náhradních dílů a pozáruční servis. A rozhodně pro výběr kola by neměla být nejdůležitějším parametrem cena. Vždyť pořídit si kolo je investice na několik let. Několik let požitku a radosti z jízdy.

×

Splátková kalkulačka ESSOX