Od čtvrtka 12.9. do úterý 17.9. prodejna UZAVŘENA, v tuto dobu došlé objednávky budeme expedovat od středy 18.9.

Jak vybrat dětské a juniorské kolo?

Jízda na kole je často první sport, ke kterému děti směřujeme. Kolo je pro děti vhodné nejen pro zlepšování jejich fyzické kondice, ale rozvíjí především dětskou motoriku a stabilitu v prostoru. Jedná se také o výborného pomocníka u dětí s hyperaktivitou. A v neposlední řadě společná jízda na kole s dětmi buduje pozitivní rodinné vztahy.

Jak vybrat kolo pro dítě aneb výběr správné velikosti je velmi důležitý

Vybrat však to správné dětské kolo nebývá nic jednoduchého. Nabídka je sice široká, ale zorientovat se v ní je již pro běžného kupujícího obtížnější. Jak tedy vybrat to správné dětské kolo? Nejdůležitějším parametrem při výběru jízdního kola je vybrat tu správnou velikost. Velikost dětského kola se stejně jako u kola pro dospělé odvíjí od velikosti rámu a velikosti samotných kol. Velmi častou chybou při koupi kola bývá to, že vybereme dítěti kolo s větším rámem a zdůvodňujeme si to, že dítě do kola „doroste“. Bohužel tohle nejčastěji vede k tomu, že dítě na kole jezdit nechce nebo se jízdy začne bát. Zvlášť u malých cyklistů je důležité dbát na to, aby velikost kola byla taková, že dítě má možnost bezpečně dosáhnout na zem. Problémem u nesprávně zvolené velikosti kola také bývá pro dítě nepřirozený posed, což kromě horší stability malého jezdce může při časté jízdě vést až k následným růstovým deformacím.

Velikost dětského kola

Nejčastěji se můžeme setkat s přehledem velikostí dětských kol podle velikosti zapletených kol. Běžně firmy vyrábí dětská kola o velikostech 16, 20 a 24 palců, pro starší děti pak juniorská kola o velikosti 26, 27,5 a dokonce i 29 palců. U těchto kol se již rozlišuje i velikost rámu a u juniorských bývá zpravidla od 13,5 do 15 palců.

U některých výrobců se objevují kola o nestandardní velikosti 14 a 18 palců, ale tady je vždy třeba porovnat skutečnou velikost celého kola, protože ta bývá často identická s velikostmi běžnými. A je zbytečné, aby se dítě "trápilo" na velikosti 18 bez přehazovačky, když už může jezdit na rámově stejně velkém kole velikosti 20 s přehazovačkou. 

  • kolo velikosti 12 – jedná se o dnes již prakticky neprodávanou velikost kola nahrazenou dětskými odrážedly pro děti ve věku 2 - 4 roky.

  • kolo velikosti 16 – první šlapací kolo určené pro děti ve věku 3 – 5 let. U tohoto kola se klade důraz především na bezpečnost, proto standardem je plastový kryt řetězu. Ten zamezuje uvíznutí části oblečení nebo tkaničky v řetězu a brání tak případnému pádu. Součástí těchto kol mohou být přídavná postranní (balanční) kolečka pro zajištění stability začínajícího cyklisty. U této velikosti kol se často setkáváme s „torpédovou“ brzdou. Jde o klasickou protisměrnou brzdu, kdy dítě šlápne do zpětného pohybu a zastaví. Odlehčené modely pak mohou mít už klasické čelisťové brzdy s páčkami umístěnými na říditkách.

  • kolo velikosti 20 – kolo pro děti zhruba od 5 do 7 let. Důležitou součástí těchto kol je již přehazovačka, která umožní podniknout i delší výlety, aniž bychom se museli bát, že si dítě s mírnými stoupáními neporadí anebo že se „ušlape“.

  • kolo velikosti 24 – dříve nazývaná kola tříčtvrteční. Jsou vhodná pro děti ve věku 7 až 9 let. Kolo této velikosti je již plnohodnotnou zmenšeninou kola dospělého vyrobené s důrazem na bezpečnost a stabilitu dítěte. Důležitým parametrem je i nízká váha kola, a tak se velmi často setkáváme s duralovými modely s pevnou vidlicí a jednopřevodníkem.

  • kolo velikosti 26, 27,5 a 29 - na nejmenších 13,5" rámech a 26 palcových kolech mohou začít jezdit děti s výškou nad 135 cm, na 27,5 by děti měly mít zhruba 140 cm a na 29 alespoň 145 cm. Výška postavy je však pouze jeden parametr. Důležitou roli hraje i délka končetin a zejména zdatnost dítěte i využití kola. Větší kola a vzpřímenější posed poskytnou dětem lepší stabilitu i jízdní vlastnosti. I v této kategorii platí požadavek co nejnižší váhy kola, takže ani zde nejsou výjimkou kola s pevnou vidlicí a jednopřevodníkem.

Na co ještě nezapomenout

Je důležité si uvědomit, že samotnou koupí dětského kola ještě jízda nezačíná. U dětských cyklistů nesmíme zapomínat na bezpečnost jízdy, především koupi dobře padnoucí kvalitní přilby. U dětí do patnácti let je u nás nošení přilby dáno zákonem. Bohužel mnozí rodiče stále nošení přileb u svých dětí podceňují. Především pokud své děti pouští jezdit poblíž svých domovů, tak často na přilby zapomínají. Proč však vystavovat své potomky zbytečnému riziku a zároveň porušovat zákon? A navíc mnohé zdravotní pojišťovny na nákup dětské ochranné přilby přispívají.

Dalšími bezpečnostními prvky, kterými bychom měli kolo svého dítěte vybavit, jsou reflexní prvky. Jedná se především o odrazky, světla nebo blikačky, případně reflexní nášivky na oblečení. Menší děti ocení i cyklistické rukavičky, které v případě pádu zamezí odření dlaní.

U výběru dětského kola by se mělo jednat vždy o uváženou záležitost. Je dobré, pokud vezmete své dítě do obchodu s sebou a to si může i několik kol hned vyzkoušet. Z našich zkušeností víme, že kolo se ale musí dítěti i líbit. A proto výběr barvy kola, po splnění ostatních parametrů, by měl být plně v jeho režii.

×

Splátková kalkulačka ESSOX